Perga (Arı Ekmeği) (100 g)

250,00 ₺
Vergi dahil
Adet

Perga (Arı Ekmeği) (100 g)

Arıların; çiçeklerden topladıkları polenlere kendileri enzim ve az miktarda da bal ekler. Hem kendileri hem de yavruları için kışın tüketmek üzere petek gözlerine depolar. Petek gözlerine depolanan işlenmiş polene arı ekmeği veya perga denir. Kurutulmadan üretilip direk petekten alınır.

Arı ekmeği besin değeri açısından çok değerli bileşenlerden meydana gelir. Arı ekmeği polenden elde edilse de farklı kimyasal yapıya sahiptir. Arı ekmeği (perga) yapısal olarak %20 protein, %3 lipid, %24-35 karbonhidrat, %3 vitamin ve mineral içermektedir. Ayrıca C, B1, B2, E, H, K vitaminleri, laktik asit, folik asit, pantotenik asit, sakaroz, amilaz, fosfataz gibi enzimler ile flavonoidler, karotenoidler içermektedir. 

Arı Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

Perga (arı ekmeği) işçi arılarının kışlık besin ve enerji ihtiyacını sağlar. Arı ekmeği polende bulunan bileşenlerin yanı sıra arıdan gelen amino asit, peptit ve enzimler içerir. Kışın nektar ve polen bulamayan işçi arılar için depo besin görevini görür. 

Arı ekmeği güçlü bir vitamin kaynağıdır. İçeriğinde polenden daha fazla K vitamini ve 6 kat daha fazla laktik asit bulunur.

Yapısında yüksek miktarda antioksidan bulunur. Antioksidanlar serbest radikallere karşı koruyucu etki gösterir.  

Arı ekmeği besin emilimi yüksek bir arı ürünüdür. Kolay sindirilebilir bir yapısı vardır.

Kullanımı: 1 yaştan büyük çocuklar için günlük 5 adet, yetişkinlerde ise 10 adet tüketilebilir. Arı ekmeği doğal enerji arttırıcıdır. Bu sebeple sabah öğünlerinde kullanılmasını tavsiye ederiz.